ABD’den Hizmet Haberleri

///ABD’den Hizmet Haberleri

 

بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكَاتُهُ اَبَدًا دَائِمًا

Aziz ve muhterem kardeşlerimiz,

Amerika Birleşik Devletlerinde İman ve Kur`an hizmeti ile alakalı müjdeli haberleri arz ederiz.

Evvela Risale-i Nur’un İspanyolca tercüme hizmetleri,
Saniyen, Nur Dershanelerinde İman hizmetleri,
Salisen, Amerika’daki Camilerde Risale-i Nur hizmetleri,
Rabian, Posta ile ücretsiz Risale-i Nur Dağıtımı,
Ve son olarak da Amerika’lı Zenci ve Hispanik’ler (Amerikada İspanyolca konuşan milletler) arasında hızla yayılan İslamiyet hakkında olacaktır.

 

Risale-i Nur’un İspanyolca tercüme hizmetleri

Yaklaşık 40 yıldır Amerika’da ikamet eden Prof. Dr. Süleyman K. ağabeyin İspanyol asıllı hanımı Risale-i Nur eserlerini büyük bir iştiyakla İspanyolca lisanına tercüme etmektedir. Kaderin garip bir cilvesi ve kerametvari bir tevafuk; 1970’li yıllarda Amerika’da ilk defa Risale-i Nur’un İngilizceye tercüme edilen merkezi Mılwaukee şehrinde Cenab-ı Hak tekrar Süleyman ağabey ve ailesini Risale-i Nur’un İspanyolca tercümesinde istihdam etmiş. Tercüme heyetinde ayrıca müslüman olan İspanyol asıllı emekli Avukat Robert Solano ağabey ve Wisconsin Üniversitesi Hukuk Fakültesinde görev yapmış olan bir başka bir avukat dostumuz Dr. Narciso tashih vazifesini yapmaktadırlar. Ayrıca kitap basımı ve teknik işlerde Üniversite talebelerinden İmran, Selahattin ve Hasan kardeşlerimiz de yardımcı olmaktadırlar.

 

Geçen yıl ki İstanbul ziyaretimizde Sungur ağabey şahsi olarak, İspanyolca Risale-i Nurların basımı için teberrüken Süleyman ağabeye 100 dolar para bağışında bulunmuştu. Onun duası ve parasının bereketi ile tercüme ve baskı işlerinde büyük bir teshilat olmaktadır. Burada yaşayan Nur talebesi kardeşlerimizin gayretleri ile de kar amacı güdmeyen küçük bir matbaa kurduk baskı hizmetlerini de kendimiz deruhte etmekteyiz. Üstadın Küçük Tarihçe-i Hayatı İspanyolca’ya tercüme edildi ve ilk baskısını yaptık. Burada ve Güney Amerika’da İspanyolca konuşan kişilere bu eseri Amerıka kıtasında dağıtmaktayız. Türkiye’de Risale-ı Nuru basan yayın evlerine de bu eserin birer kopyasını gönderdik. Başka ısteyen yayınevleri varsa ücretsiz ve telif hakkı ödemeden www.islamicinformationservice.com web sitesinden Bediüzzaman’nın İspanyolca Tarihçe-i Hayatını ve diğer İspanyolca tercümeleri elde edebilirler.

 

Ayetü-l Kübra risalesinin İspanyolca tercümesi inşallah yakında bitecek. Eserin tashih çalışmaları yapılmaktadır. Yakında web sitemizde yayınlıyacağız. İnşaallah Türkiye baskısı içinde birer kopyasını Turkiye’deki Nur matbaalarına göndereceğiz.

 

Nur Dershanelerinde İman Hizmetleri

‘Türk Kültür Evi’ olarak adlandırılan Nur dershanemizde Cumartesi geceleri umumi Risale-i Nur dersleri yapılmakta ve aynı zamanda Türkçe bilmeyen kardeşlerimize de sohbetler ingilizceye anında tercüme edilmektedir. Hanımlarda haftada üç defa bir araya gelip Nur derslerini yapmaktadırlar. Cumartesi geceleri hanım derslerinde Nur derslerine ilaveten Hafız Fatıma hanım da Amerikalı yeni müslüman olmuş hanımlara Kur’an dersi vermektedir. Ayda bir defa da Milwaukee ve Şikago camilerinde vaaz veren Türk ve diğer milletlere mensup müslüman dostları dershanemize davet edip imani ve İslami konularda seminer vermektedirler ve inşaallah ittihad-ı islamın tesisine bir vesile olmaktadırlar. Geçtiğimiz aylarda burada Üniversite eğitimi gören oğlunu ziyarete gelmiş olan Tekirdağ Milletvekili sayın Z.A. da Türk Kültür Evi’mizde bir seminer verdi. Genellikle seminerler sonunda misafir konuşmacılara Risale-i Nur’un cep boy Arapça yada İngilizce eserlerden birer takım hediye etmekteyiz. Misafirlerimiz dershane hizmetlerimizden çok etkilendiklerini Üstadın bu tarz hizmetinın daha tesirli ve semeredar olduğunu ve kendilerinin de bu tarz hizmete büyük bir ihtayaçları olduğunu dile getirmektedirler. Hatta dershanemizde cemaatle kılınan namazlardan sonra yapılan tesbihattan da çok etkilendiklerini ve hayranlıklarını ifade etmektedirler. Kendilerinin ifadesi ile büyük salonlarda kalabalıklara yapılan şaşalı konferanslarda arzu edilen neticeleri alamadıklarını üzülerek dile getirmektedirler. Kendileri de inşaallah hizmetler için bulundukları muhitte Nur dershanleri gibi evler açacaklarını ve tecrübelerimizi kendileri ile paylaşmamızı istemektedirler.

Allah’a binlerce şükürler olsun ki Üstadın ortaya koyduğu Cihan şumül hizmet tarzı dünyanın her yerinde hüsn-ü tesirini bizzat müşahede etmekteyiz.

 

Amerika’daki Camilerde Risale-i Nur Hizmetleri

Bulunduğumuz muhitte ve diğer eyaletlerde irtibatlı olduğumuz camilere İngilizce, Arapça ve İspanyolca İslam’ı ve Risale-i Nur’u tanıtıcı broşürler göndermketeyiz. Geçenlerde Zenci müslümanların çoğunlukta olduğu Dawa Center adlı bir camide Risale-i Nur’u tanıtmak ve dağıtmak için bize bir oda tahsis ettiler. Bu odanın adı ‘Free İslamic Books’ -Ücretsiz İslami Kitaplar Dağıtımı-olarak koyduk buranın tanziminde Nafiz ve Talat kardeşimizin büyük bir emeği geçti. Kitap dağıtım hizmetlerinde Matbaamızda bastğımız broşürleri burada teşhir edip Cuma namazına gelen müslümanlara dağıtmaktayız. Cami sorumlusu kardeşimiz aynı zamanda hapishanede de resmi imamlık vazifesini yapmaktadır buraya koyduğmuz eserlerin bir kısmıda onun eliyle mahpuslara dağıtılmaktadır. Yolu Milwaukee’ye düşen kardeşlerimiz olursa mutlaka bu camiyi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.. Rızay-ı ilahiyi kazanmak için sahabelerin isar hasletini hizmetimize ve hayatımıza tatbik etmenin gayreti içinde olmamızı Cenab-ı Hak bizlere nasip etsin.

 

Posta ile ücretsiz Risale-i Nur Dağıtımı

Amerika’da 500’ün üzerinde Cami ile irtibata geçtik bize gönderilen yeni müslüman olmuş kişilerin adreslerine Küçük Sözler, Küçük Tarihçe, Haşir risalesi ve bay ise takke, hanım ise bir eşarp ve tesbihten oluşan hediye paketlerini yollamaktayız. Amerika’nın yanında komşu ülkelerdende yani Kanada ve Güney Amerika’danda talepler gelmektedir. Hediye paketlerimizi alan yeni müslüman kardeşlerimiz bize gönderdikleri e-maılller ve mektuplarla minnettarlıklarını arz ediyorlar. Bu kardeşlerimizin bir kısmı ile de telefon ile irtibata geçtik. İslam ile ilgili suallerine cevap bulmada yardımcı olmaya çalışıyoruz.

 

Amerika’lı zenci ve Hispanik’ler (Amerikada İspanyolca konuşan milletler) arasında hızla yayılan İslamiyet

Risale-i Nur’un İspanyolca tercümelerinde yardımcı olan Meksika asıllı müslüman kardeşimiz Avukat Solano İspanyol dilini konuşan Amerikalılara 500’ün üzerinde Kur’an-ı Kerim dağıttı. Bu sayede çok sayıda İspanyol İslamiyetle müşerref odular. Avukat Solano inşaallah irtibatlı olduğu İspanyol asıllı yeni müslüman kardeşlerimize Üstadın İspanyolca küçük Tarihçe-i Hayatı ve Ayet-ül Kübra risalesini dağıtmaya hazırlanıyor.

 

Müjdeli bir haber daha Meksika’nın güneyinde Chiapas Eyaleti’nde Zapatista yerlilerinden bir köyün tamamı müslüman oldu. Bu köyde İslami bir okul ve bir cami mevcut. Bağımsız küçük bir İslam devleti gibi içişlerinde tamamyle bağımsızlar. Geçen yıl bu köyden 25 kadar karşdeşimiz haç farizalarını yerine getirdiler. Bu köyün müslüman oluşu ve burada yapılan İslami hizmetlerin tanıtıldığı şu www.islammexico.org.mx web sitesinde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Köyün imamı ile telefon görüşmesi yapan Süleyman ağabey ve Solano ağabey bu köye davet edildiler inşallah yakında Meksika’ya ziyarete gidip buradaki müslüman kardeşlerimize Risale-i Nur’u tanıtacaklar.

 

Avukat Robert Solano ağabey ve bir kısım müslüman İspanyol asıllı kardeşlerimiz inşaallah bu yaz Texas’ta İspanyol müslümanlara yönelik büyük bir sempozyumun hazırlığı içindedirler. Bizimle yaptıkları istişarede Sempozyumda Bedüzzaman ve Risale-i Nur ile ilgili bir oturumun olmasına karar verildi. Süleyman ağabey, eşi ve irtibatlı olduğumuz bazı ilim adamları inşaallah İngilzce ve İspanyolca Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkında birer tebliğ sunacaklar.

 


Diyar-ı gurbette dualarınıza muhtaç Wisconsin-Amerika’daki kardeşleriniz
Selam ve hürmetlerimizle.


F. C. ve Wisconsin-Amerika’daki Nur Talebeleri

13.12.2006

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir