Alaaddin Başar’dan İhtisas Dersleri – 1. Bölüm

///Alaaddin Başar’dan İhtisas Dersleri – 1. Bölüm
Nurdan Kelimeler, Nurdan Cümleler, Kavramlar Lügatı gibi Risale-i Nur’un anlaşılması alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof.Dr. Alaaddin Başar hocamızdan Risale-i Nurlar’ın daha iyi anlaşılması ve sıkça sorulan soruları konu alan görüntülü sohbetleri sitemize eklenmeye başladı. Resim Açılamadı


Nurdan Kelimeler, Nurdan Cümleler, Kavramlar Lügatı gibi Risale-i Nur’un anlaşılması alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof.Dr. Alaaddin Başar hocamızdan Risale-i Nurlar’ın daha iyi anlaşılması ve sıkça sorulan soruları konu alan görüntülü sohbetleri sitemize eklenmeye başladı.


İlk sohbetler Risale-i Nur ve Bediüzzaman Hazretleri hakkında bazı soru ve cevaplardan oluşuyor. Daha sonra ise Sözler kitabının başından başlayarak, tek tek tüm risaleler ele alınıp, anlaşılması zor olan veya merak edilen soruların cevaplandırılması planlanıyor. Hazırlanan tüm bu dersler sitemize düzenli olarak her hafta eklenerek kullanıcılarımızın istifadesine sunulacak.


Bu çalışmada emeği geçen başta değerli hocamız Alaaddin Başar olmak üzere, sunumu yapan Ferhat Kaya bey’e ve Erzurum Kültür Eğitim Vakfı’na teşekkürlerimizi arz ediyor, sizi ilk sohbetimizle başbaşa bırakıyoruz.


İhtisas derslerinin birinci bölümünde aşağıdaki sorular cevaplanmaktadır:

1. Risale-i Nur Külliyat’ının tamamına “Sözler” denmesinin hikmeti nedir?
2. Üstad’ın tahsil hayatının üç ay olduğu söyleniyor, bunu nasıl anlamalıyız?
3. Bediüzzaman, Risalelerin byük çoğunluğunun ilham eseri olduğunu söylüyor, bu konuda ne dersiniz?
4. Üstad’ın doksan kitabı ezberlemesi ve ezberindeki kitapları üç ayda bir hafızasından devrettiği konusunda ne dersiniz?
5. Risalelerin kaynağı hangi eserlerdir? Bediüzzaman hangi eserlerden etkilenerek risaleleri yazmıştır?
6. Bu zamanın insanlarına iman hakikatleri konusunda en uygun eserlerin Risale-i Nur Külliyatı olduğu iddiası hakkında ne dersiniz?
7. Risale-i Nur eserleri neden klasik tefsirlere benzemiyor?
8. Bediüzzaman Hazretleri bazı eserleri için yüzer ayat-ı Kur’aniyeden süzüldü diyor, bu nasıl anlaşılmalıdır?
9. Bediüzzaman Hazretleri Risale-i Nur Külliyatı hakkıdan “Ne şarkın malûmatından, ulûmundan ve ne de garbın felsefe ve fünunundan gelmiş bir mal ve onlardan iktibas edilmiş bir nur değildir.” diyor. Bu nasıl anlaşılmalıdır?
10. Bediüzzaman Hazretleri’nin kendi kitaplarını defalarca okumasının nedeni nedir?


1. Risale-i Nur Külliyat’ının tamamına “Sözler” denmesinin hikmeti nedir?

İndirmek için tıklayın…2. Üstad’ın tahsil hayatının üç ay olduğu söyleniyor, bunu nasıl anlamalıyız?3. Bediüzzaman, Risalelerin büyük çoğunluğunun ilham eseri olduğunu söylüyor, bu konuda ne dersiniz?


4. Üstad’ın doksan kitabı ezberlemesi ve ezberindeki kitapları üç ayda bir hafızasından devrettiği konusunda ne dersiniz?, Risalelerin kaynağı hangi eserlerdir? Bediüzzaman hangi eserlerden etkilenerek risaleleri yazmıştır?5. Bu zamanın insanlarına iman hakikatleri konusunda en uygun eserlerin Risale-i Nur Külliyatı olduğu iddiası hakkında ne dersiniz?


6. Risale-i Nur eserleri neden klasik tefsirlere benzemiyor?
7. Bediüzzaman Hazretleri bazı eserleri için yüzer ayat-ı Kur’aniyeden süzüldü diyor, bu nasıl anlaşılmalıdır?8. Bediüzzaman Hazretleri Risale-i Nur Külliyatı hakkıdan “Ne şarkın malûmatından, ulûmundan ve ne de garbın felsefe ve fünunundan gelmiş bir mal ve onlardan iktibas edilmiş bir nur değildir.” diyor. Bu nasıl anlaşılmalıdır?
9. Bediüzzaman Hazretleri’nin kendi kitaplarını defalarca okumasının nedeni nedir?Sohbetin Tamamıİndirmek için tıklayın…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir