• Bu konu 9 yanıt içerir, 7 izleyen vardır ve en son Anonim tarafından güncellenmiştir.
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Yazar
  Yazılar
 • #643711
  Anonim
  Quote:
  Birincisi: Çok def’a mektublarımda işaret ettiğim gibi, Mehdi-i Âl-i Resulün temsil ettiği kudsi cemâatinin şahs-ı ma’nevîsinin üç vazifesi var. Eğer çabuk kıyamet kopmazsa ve beşer bütün bütün yoldan çıkmazsa, o vazifeleri onun cemiyeti ve seyyidler cemâati yapacağını rahmet-i İlâhîyeden bekliyoruz. Ve onun üç büyük vazifesi olacak:

  Birincisi: Fen ve felsefenin tasallutiyle ve maddiyyun ve tabiiyyun taunu beşer içine intişar etmesiyle, her şeyden evvel felsefeyi ve maddiyyun fikrini tam susturacak bir tarzda îmanı kurtarmaktır. Ehl-i îmanı dalâletten muhafaza etmek ve bu vazife hem dünya, hem her şeyi bırakmakla, çok zaman tedkikat ile meşguliyeti iktiza ettiğinden, Hazret-i Mehdinin o vazifesini bizzat kendisi görmeğe vakit ve hal müsaade edemez. Çünkü hilâfet-i Muhammediye (A.S.M.) cihetindeki saltanatı, onun ile iştigale vakit bırakmıyor. Herhalde o vazifeyi ondan evvel bir taife bir cihette görecek. O zat, o taifenin uzun tedkikatı ile yazdıkları eseri kendine hazır bir proğram yapacak, onun ile o birinci vazifeyi tam yapmış olacak. Bu vazifenin istinad ettiği kuvvet ve ma’nevî ordusu, yalnız ihlâs ve sadakat ve tesanüd sıfatlarına tam sahib olan bir kısım şâkirdlerdir. Ne kadar da az da olsalar, ma’nen bir ordu kadar kuvvetli ve kıymetli sayılırlar.

  _________________________________________________evet soruma gelince.

  1. Hz.Mehdinin o vazifesini bizzat kendisi görmeğe vakit ve hal müsaade edemez. (bunda bir problem yok)

  2. Herhalde o vazifeyi ondan evvel bir taife bir cihette görecek.
  Soru 1: evvel dediği zaman dilimi hangi zaman olabilir.
  Soru 2: taife dediği nedir. tafsilat istiyorum inş.

  3. O zat, o taifenin uzun tedkikatı ile yazdıkları eseri kendine hazır bir proğram yapacak, onun ile o birinci vazifeyi tam yapmış olacak.
  Soru 3: O zat kimdir.
  Soru 4: O taifenin eseri nedir.
  Soru 5: Bu program ile hangi vazife tamamlanmış olacak.

  şaka gelmesin kafam cidden karıştı. bir kaç noktayı aydınlatacam diye kaç zamandır uğraşıyorum ama bir türlü pazılın parçalarını ekleyemedim.

  #707142
  Anonim

  kardeş Allah Razı olsun. Çok güzel noktaya temas etmişsin. Yalnız benim bilgim bu soruyu yanıtlamaya yetmez. Ama sorularla Risale-i Nur diye güzel bir site var. Oraya sorunu gönderirsen çok makul cevaplar alacağına inanıyorum. Allah hizmetini daim ettirsin.

  #707146
  Anonim

  Ahir zaman alametleri ile ilgili hadislerin buyuk bir kısmı mutesabihtir

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) Ahir zamanda olacak olaylara yonelik hadislerin bir kismini ustu kapali bir sekilde benzetme ve orneklerle bildirmistir.

  Gelecekteki olaylara ait bilgilerin bir kismi da, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafindan etraflica bildirilmektedir.

  Bu kisima hicbir mudahale olmaz ve bu bilgiler geldigi gibi aktarilir. Kur’an ayetleri ve kudsi hadisin saglam ve net ifadeleri gibi. Yukarida degindiginiz , gelecege yönelik hadislerdir. Bunlar manası acik olan hadisler gibi yorumlanamaz ve herkes gercek manalarini bilemez. Ancak tevilleri yapılır, gercek manaları olaylar yasaninca anlasilir

  Yalniz gunesin batidan dogmasi herkesin ister istemez kabul edecegi sekilde acik olacaktir

  #707193
  Anonim

  Alıntı yaptığım yerdeki kırmızı yazıyı okumanızı istirham ediyorum.

  o zat kim taife kim

  #707194
  Anonim
  Alperdini wrote:
  Alıntı yaptığım yerdeki kırmızı yazıyı okumanızı istirham ediyorum.

  o zat kim taife kim

  O zat Risale-i Nur taife ise Risale-i Nurun şahsi manevisi yani nur camiasıdır..

  Bunu detaylı olarak anlatmak mumkundur ancak haddim olmadığından bu kadarını şimdilik uygun görüyorum sanırım http://www.sorularlarisaleinur.com da bu sorunun cevabı var ama ben bulamadım bulunca aktarırım…

  #707200
  Anonim

  ben de aradım bulamadım.Yemin abi o taife farklı olması gerekmiyor mu nerde geçiyor hatırlamıyorum ama üstat birinci vazife daha önemli olmakla beraber ikinci ve üçüncü vazifeler halkın daha çok ragbet ettigi islam şearı ile ilgili olmayacak mı ve bizim hizmetimiz buna hazırlıktır anlamında dememiş mi öyleyse tastamam birinci vazifeyi risale-i nur görmüş sonrasını soruyor arkadaş bende?_________________________________________________ben MEHDİ A.S geldimi diye birşey buldum ve foruma koydum ama cevap yok kesin üstat mehdi geldiginde seni vazife başında bulsun demiş diyerek baglıyor ki öyle amaç menfi mezhebçilik deil her mezhep kendini hak bilecek ama hak benim demeyecek

  #707203
  Anonim

  aynen öyle dedim arkadaşım.

  “evvel” tabiri geçiyor. yani önce diyor. ben bir kaç tez hazırladım ama şimdilik netleşene kadar sessizim. bu ifadede çok şeyler arıyorum. belki yanılıyorum.

  evvel bir taife zat karıştırıyorum ama çözecem

  #707205
  Anonim

  O zat dediği mehdi olsa gerek ve mehdinin nurları kendine rehber edeceğinden bahsediliyor ve taife ise o nurların neşrinde azami ihlas ve gayret gösteren ısparta kahramanalarıdır. Öünkü ihlas risalesinde ihlas ve sadakatin medarını onlar olduğunu sölüyor…

  #707212
  Anonim

  neyse ikna edici cevaplar gelmiyor. vazgeçtim.

  #707213
  Anonim

  arkadaşın dedigi gibi diger siteye sor bakalım ne derler.neyse meziyet dinindir nefsimiz adına öne çıkmak deil nasıl olsa

  #707588
  Anonim

  SA kardesim benimde cok uzun bir zaman merak ettigim icinden cikamadigim bir soruydu bu/
  Nurlari birkac defa tarayip bu mesele ile ilgili yerleri topluca okuyunca kismen anlasiliyor.ama arada bazi parcalar eksik gibi oturmayan biriki mesele var gibi geliyor.Fakat ben sonunda buldum ve tam mutmain oldum.
  mehdi-i ali resulun kim oldugunda zaten suphe yok sanirim.daha sonraki gelecek zat meselesi burda uzun gider.
  ben size http://www.nurdersi.com adresin deki dersleri tavsiye ederim mehdilik bahsi iki ders olarak tafsilatli anlatilmis.
  cok guzel bir ders ALLAH o abiden de razi olsun ALLAHA emanet olun.

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.